Schlaďte hlavy

Autor: Tomáš Kulich | 17.4.2011 o 14:42 | (upravené 18.4.2011 o 8:10) Karma článku: 17,90 | Prečítané:  3393x

V posledných dňoch médiami otriasla nová kauza SDKÚ. Na rozdiel od niektorých iných káuz, tentoraz je pomerne jednoznačné, že sme prišli o pár miliónov eur. Reakcie sú silné: Novinári píšu štvavé komentáre, ľudia sú strpčení a na internetových debatách polemizujú, či by za takýchto okolností nebol Robert Fico lepšia alternatíva. Tento článok má jediné posolstvo: Schlaďte hlavy.

Najprv krátky sumár, čo sa vlastne stalo: Nič prekvapivé. Budova daňového úradu v Košiciach je v katastrofálnom stave. Okresný šéf SDKÚ Ondrej Ščurka dostal dobrý nápad, ako zarobiť na prenájme nových priestorov – kúpil budovu a pekne potichučky sa dohodol so šéfom daniarov, že svoje hniezdočko presťahujú tam. Žiadne transparentné verejné obstarávanie ani nič podobné. Aby toho nebolo málo, časť Ščurkovej firmy vlastní – a teraz pozor – schránková firma z – ešte väčší pozor - Cypru. Novinári krájajú pohlavárov SDKÚ na franforce, Mikloš to hrá do vývrtky, Dzurinda na dementa ("Smiem vás poprosiť o pomoc? Prosím vás pomôžte mi. V čom je problém? Úprimne vás prosím, pomôžte mi...") a Radičová zastáva rolu znechutenej idealistky, ktorú poslali do telky rozprávať niečo, čo jej je vrcholne proti srsti, a teraz má chuť za každým druhým slovom zvracať. Robert Fico vycítil šancu zbaviť sa politického oponenta a trvá na Miklošovom odstúpení. Na celej veci je pikantné to, že napriek pokútnosti tohto straníckeho kšeftu sme novým prenájmom ešte stále ušetrili obrovské peniaze! K tomuto sa už Robert Fico nevyjadril.

graf1

 

Vážení (ex)voliči SDKÚ. Čo vás tak dvíha zo stoličiek? Sami dobre viete, že SDKÚ nie je bez chyby – falošní darcovia, tunelovanie Braniska, nevysvetlené financovanie strany, a tak ďalej - Robert Fico pravidelne pripomína, čo majú modrí na rováši. Je táto kauza taká výnimočná, aby spôsobila masové zvracanie? Pripravil som si pre vás jednoduché porovnanie objemu peňazí figurujúceho v rôznych kauzách SDKÚ a pre porovnanie, tiež SaS-ácku kauzu Hayekovci:

graf2

Čiže, nič nové pod slnkom. Aj keby ste do grafu popridávali ďalšie položky, stále je to taká priemerná kauzička strany, ktorá ešte pred rokom bola dosť dobrá na to, aby ste jej dali svoj hlas. Alebo ste čakali, že prepletené mravenisko asi 5000 ľudí, záujmov, názorov a túžob po grošoch zrazu zmorálnie len preto, že do čela vstúpi rodený vodca a.k.a. Iveta Radičová? Okrem toho, že kauzy týchto rozmerov sú pre SDKÚ pomerne bežným javom, asi nemusím zdôrazňovať, že na Slovensku sa dejú aj iné šmaky, vedľa ktorých súčasný prešľap modrých vyzerá naozaj neveľko (upresnenie toho, čo vlastne vidíte vynesené v grafoch nájdete v mojom staršom článku)

graf3

 

Keď to zosumarizujeme – SDKÚ neporušila zákon, ušetrila nám obrovské peniaze tým, že prenajala budovu pre daniarov výhodnejšie ako Robert Fico & Co. a – áno, keby nebolo potrebné, aby sa na tom celom nabalilo pár modrých jedincov – pravdepodobne by sa dalo ušetriť ešte viac. Keď však opomenieme morálne rozčarovanie ako také, je to v podstate jediná výtka, ktorú voliči proti SDKÚ môžu mať.

Asi poviete, že každý vie, že Emisie alebo Predražené mýto nás stáli oveľa viac, a aj sa kvôli tomu oveľa viac bučalo. Málokto však vie, že zákutí v štátnom rozpočte, kam sa dá zapatrošiť nejaká tá miliardička, je oveľa oveľa viac. Jeden príklad za všetky: Podpredseda SMERu Peter Kažimír v mimoriadne podarenej diskusii Na telo s Richardom Sulíkom povedal (okrem poriadnej blamáže s Grafom), že Cargo (t.j. tá časť železníc, ktorá sa stará o nákladnú dopravu) sa za ich vlády dostalo do 100-miliónového zisku. Nedalo mi nepozrieť sa, ako tento zisk vyzerá, keď sa postaví vedľa strát, ktoré Cargo produkovalo v iných rokoch:

 

graf4

 

Áno, tam v tom krúžku je ten brutálny zisk, spomínaný Petrom Kažimírom. Pokiaľ nie ste úplne ostrozrakí, pripravil som si aj zoom (teda, zväčšeninu). Áno, zisk tam skutočne JE!

cargo_zoom

Prečo do toho rýpem? Pretože koncom druhej Dzurindovej vlády bolo Cargo pripravené na privatizáciu. Privatizáciou by sme nielen dostali nejaké fufníky 'na drevo' ale aj by sme sa zbavili potreby tlačiť do stratového Carga každoročne hromadu peňazí. V situácii kedy diaľnic a rýchlostných ciest pribúda každým rokom by sprivatizované Cargo bolo v tvrdom konkurenčnom prostredí a muselo by svoje fungovanie výrazne zefektívniť - štát by v konečnom dôsledu získal ešte raz, na daniach.

Kto profituje na tom, že Robert Fico & Co. nakoniec privatizáciu zrušili a dotácie tečúce do Carga sa dajú naďalej  poľahky rozkrádať, nezistíme. Tak isto nezistíme do akej finančnej štruktúry tieto peniaze tečú. Isté však je, že priemerná strata ktorú Cargo každoročne produkuje je ohromná – skoro toľko ako sme stratili nevýhodným predajom emisií!

graf4

Každým rokom fungovania Carga v správe štátu strácame skoro 20-krát toľko, než o koľko sa predražil päťročný prenájom budovy daniarov. Máte pocit, že by sa zlodejina spojená s Cargom nejako vyšetrovala? Kde sú kričiaci novinári? Kde sa odvolávajú ministri, kde padajú hlavy? Prečo stojíme v pozore iba keď sa rozkráda v malom?

Nechcem tvrdiť, že SDKÚ sa má táto zlodejina len tak prepiecť. Kto ale zaujme Miklošovo miesto, keď kvôli pokradnutým drobcom odgilotínujeme všetkých schopných ekonómov a politikov? Aké máme alternatívy? Peter Kažimír a Robert Fico? Títo ekonómovia, čo bez zaváhania uveria, že svojím vládnutím naozaj znížili cenu plynu na desatinu? Cena plynu bola pritom silnou agendou Roberta Fica, ktorý veľmi rád robil plecia na tému „škrtíme SPP ako sa len dá“. To sa naozaj Robert Fico púšťal do takýchto vyhlásení a bojov s SPP bez toho, aby si pozrel jediné skutočné číslo? Neviem, ako inak sa dá vysvetliť, že teraz vystúpi pred kamerami s úplne pomýleným grafom o ktorom nakoniec sám musí priznať, že je desaťnásobne optimistickejší, než by sa mu páčilo. A toto sú alternatívy, ktoré máme. Takže: Schlaďte hlavy.

 

*** KONIEC ***

 

Vysvetlenie k jednotlivým údajom:

Väčšina čísel je prebratá z môjho staršieho článku

http://kulich.blog.sme.sk/c/252862/Nuly-v-politike.html,

kde sa aj vysvetľuje ako vznikli.

Prenájom pre daňovákov:

Za 5 ročný prenájom budovy pre daňovákov zaplatíme asi 6.6 milióna eur. SME si dalo tú robotu, že vyspovedali makléra Tomáša Kolesára ohľadom 'výhodnosti' tejto kúpy. Podľa neho by sa za meter štvorcový takýchto priestorov v danej lokalite malo platiť od 7 do 11.5 eur za mesiac. Optimálna cena prenájmu je číslo vyrátané z najnižšej sadzby, ktorú maklér uviedol, doplnok do 6.6 milióna eur v grafe figuruje ako PREDRAŽENIE SDKÚ. Samozrejme, rozdelenie sumy 6.6 milióna eura na optimálnu cenu a predraženie nebude dokonalne presné, na spravenie si približnej predstavy o číslach ale postačí.

http://www.sme.sk/c/5847506/vedenie-sdku-o-budove-pre-daniarov-mlci.html

 

Kauza Hayekovci:

http://ekonomika.sme.sk/c/5690904/stat-porusil-zakony-hayekovci-dobre-zarobili.html

http://www.sme.sk/c/5561345/transparency-international-tender-hayekovcov-bol-asi-dohodnuty.html

 

Cargo:

Údaje pochádzajú z výročných správ Carga. V starších rokoch (2002, 2003 a 2004) je strata vykázaná za spoločnosť Železničná spoločnosť a.s. (osobná aj nákladná doprava), ktorá sa v roku 2005 transformovala na Železničnú spoločnosť Slovensko a.s. (osobná doprava) a Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia. Do priemernej straty sa ale rátajú iba straty Carga od roku 2005 (aby sme do straty neférovo nezapočítavali aj stratu vzniknutú na osobnej doprave). Čísla boli čiastočne prebraté zo stránky

http://www.demagog.sk/diskusie/140/richard-sulik-vs-peter-kazimir

a upravené o infláciu:

http://www.ineko.sk/kalk.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?