Nuly v politike

Autor: Tomáš Kulich | 17.1.2011 o 12:00 | (upravené 17.1.2011 o 21:31) Karma článku: 15,17 | Prečítané:  43072x

Politici kradnú. Schválne, videli ste už politickú stranu, ktorá by znamenala niečo viac ako „prd vo vesmíre" a ešte nemala na rováši zopár káuz? Každý deň počúvame o podvodoch, kauzách, korupčných škandáloch, ktoré nás stoja jednotky, milióny, miliardy, korún, eur, percent HDP. Niektoré sú jednorazové, iné budeme splácať 20 rokov. Tento článok sa zapodieva celkom prirodzenou otázkou: Ako sa v tom celom aspoň trochu vyznať a nemať pritom hlavu ako autobus? Vezmime námatkou len takéto štyri kauzy: 1. Nevýhodný predaj emisií (keby sme ich namiesto Interblue predali tak ako Česi). 2. Nevysvetlené financovanie SDKÚ (záhadné zmiznutie dlhu z účtovníctva). 3. Nástenkový tender (suma, ktorú pôvodne chceli vyplatiť výhercovi tendra na ministerstve výstavby pod SNS). 4. Domnelá Ficova nahrávka (tá, kde ho Fedor nesmie držať za gule). Trúfnete si zoradiť tieto kauzy podľa obnosu peňazí, o ktoré v nich išlo? Pokiaľ necítite úplne pevnú pôdu pod nohami, tento článok je práve pre Vás.

Pozrite si nasledovný obrázok. Všetko čo som spravil je, že som prílušné čísla zobrazil do jednoduchého grafu. Jednoduché, jasné, môže to vôbec byť prehľadnejšie?

graf1

To je hneď iná káva, uznajte. Z grafu jasne vidno, ktoré položky v peňažnom hospodárení štátu hrajú rolu a ktoré nie. Predtým ako ma však vášniví diskutéri roznosia na kopytách, jedno upozornenie: Nepolemizujem o tom, či sme emisie mohli predať naozaj tak výhodne ako Česi, ani či SDKÚ ozaj z účtovníctva dlh záhadne zmizol. Na tieto aj všetky ďalšie spomínané kauzy mám svoj názor, tento článok však nechce byť o ňom. Tento článok chce byť o zobrazovaní čísel, z rôznych zdrojov, prevažne z článkov SME. Koho zaujímajú detaily, na konci článku sa nachádza zoznam použitých zdrojov. Zároveň prosím hocijakého nespokojcu, aby mi v diskusii povedal, ak nájde v údajoch chyby.

Skúsme do grafu popridávať zopár ďalších súm. Jeden z hlavných škandálov okolo SDKÚ sa spája s predajom domu na Medenej ulici. Ďalej, možno si pamätáte na Ruskovu kauzu Zmenky z roku 2005. V hre asi bolo hodne peňazí, keď sa kvôli tomu skoro rozpadla vláda. Nezabudneme ani na Falošných darcov, ktorí údajne SDKÚ darovali peniaze. A samozrejme Branisko. Vytunelovaný tunel, Ficova ultimátna zbraň proti modrým. Ak ste už na tieto „vykopávky" zabudli, nič si z toho nerobte, hneď prejdeme k aktuálnejším témam.

graf2

Z tohto grafu sme zámerne vyhodili Nástenkový tender. Nečudo, veď táto astronomická suma spôsobuje, že skoro všetko ostatné pri nej vyzerá ako smeť nehodná povšimnutia. Je však suma za nástenkový tender ozaj až taká astronomická? Na Slovensku sa predsa deje všeličo. V tendri na elektronické mýto bola namiesto najlacnejšej vybratá najdrahšia ponuka. Koľko činí rozdiel? A vôbec, koľko stojí taký jeden priemerný kilometer z troch diaľničných PPP projektov? Tu to máme:

graf3

Je načase sa pozastaviť. Nástenkový tender a emisie vyzerali ako astronomické čiastky, teraz sa však krčia učupené pri obrovi, ktorý sme pracovne nazvali „Predraženie mýta". Zároveň, ak niekto prelobuje, aby takto drahá diaľnica išla čo i len dvojkilometrovou obchádzkou, vznikne tým škoda ešte väčšia, ako celým predraženým mýtom. Pri diaľniciach sa chvíľu pristavíme, týždenník Trend totiž prišiel so zarážajúco jednoduchou analýzou, podľa ktorej sa dá len zoškrtaním niektorých absurdných položiek v PPP zmluvách hodne ušetriť. Keďže tento názor zastávajú viacerí odborníci, pozrime sa, koľko by sme na PPP prerobili, ak by analýzy Trendu boli aspoň čiastočne správne. Ak vám doteraz nepadla sánka, je najvyšší čas.

graf4

Predraženie mýta, ešte pred chvíľou hlavná dominanta, teraz vyzerá ako sprepitné v zlej reštaurácii. Keby sme na tomto grafe chceli vidieť kauzu financovania SDKÚ či sumu, ktorú kváziFico zohnal pre stranu „vlastnou hlavou", museli by sme použiť lupu. Suma o ktorú ide v spomínanom 150 kilometrovom úseku je tak gigantická, že má zmysel ju porovnávať s číslami ako sú celkové ročné príjmy štátneho rozpočtu (napr. v roku 2010) či veľkosť štátneho dlhu. Popri týchto sumách predraženie PPP už nevyzerá tak giganticky - no povážte, že to je stále asi 20 percent všetkých príjmov štátneho rozpočtu na rok! Pritom, ako tvrdí autor analýzy, toto predraženie môže byť len špičkou ľadovca.

graf5

Ak rozmýšľate trochu podobne ako ja, pri pohľade na sumy v grafoch sa musí človek sám seba pýtať: Prečo vôbec niekto plytvá mojím časom na to, aby ma znovu a znovu a znovu presycoval informáciami typu Ficova(?) nahrávka, pokiaľ sú v hre esá ako diaľnice či mýto? Aký má zmysel zaoberať sa banalitami „za pár drobných", keď pomaly nikto poriadne netuší ako to je s tými diaľnicami, mýtom, emisiami, štátnym dlhom a úrokmi z neho? Komu záleží na tom, aby sme energiu určenú pre sledovanie politického diania preflákali na hlúposti? Sme naozaj obeťami sprisahania, alebo prečo tu skoro nik nemá štipku nadhľadu?

Stratiť nadhľad je veľmi ľahké. Jeden príklad za všetky: Alianciu Fair-play považujem za serióznu a dôveryhodnú organizáciu, ale porovnajte si, ako vyzerá ich hodnotenie káuz Emisie a Falošní darcovia. Z článkov vôbec nie je cítiť, že jeden krát rozprávajú o viac než 1000 krát tak veľkej sume peňazí ako v druhom prípade! Povedané reštauračnou metaforou: ak by prvá suma bola váš účet v reštaurácii, tak 100-násobok druhej sumy je iba sprepitné, ktoré necháte čašníčke (ak bola čo k čomu). A Fair-play? Rovnakým dielom naloží jedným aj druhým, ako keď nervózny rodič hreší deti a nemá chuť vyšetrovať, kto rozbil okno. Samozrejme, ak sa to nejakého čitateľa príliš dotýka, vie si nadhľad vybudovať aj sám: sumy sa dajú vyhľadať, prerátať, zobraziť.. Lenže - kto to spraví? Pracujúci človek po návrate domov z 8-hodinovej fušky? Podľa môjho názoru týmto Fair-play prispieva k zavádzaniu hromady ľudí!

Stratiť nadhľad je veľmi nebezpečné. Ak si nedokážeme zachovať nadhľad a rozlišovať milióny od miliárd, centy od eur, budú pre nás politicko-ekonomické správy len spleťou nezrozumiteľných čísel. A volebný akt? Len ukážkou toho, na feromóny ktorého politika reagujeme. Veď čo z toho, keď novinári a všakovaké organizácie (ako Fair-play) hoc aj celý národ presvedčia, že politické strany ozaj kradnú! Možno to nie je ďaleko od pravdy, ale pokiaľ nie je jasne povedané, kde z rozpočtu zmizli milióny a kde miliardy, tak je to deštruktívny a zbytočný názor.

Ako teda zdravý nadhľad nestratiť? Ja sa napríklad riadim heslom: Ako volič som ochotný akceptovať z času na čas nejaký ukradnutý drobec (povedzme niečo o veľkosti zmiznutého dlhu SDKÚ alebo peňazí, ktoré kváziFico kvázizohnal pre stranu). Za tieto „drobce" však požadujem protihodnotu - politické výsledky, efektívne riešenia, fungujúce ministerstvá, reformy tam, kde ich treba, funkčné zdravotnítvo, školstvo. Je to samozrejme iba názor a vy ho môžete kategoricky odmietať, no verte, že byť blahosklonní k miliónovým zlodejom je jediný spôsob ako vytrestať tých miliardových! Miliónovým to osladíme, až miliardoví vymiznú. Inak to nejde. Týmto nechcem tvrdiť, že treba aby sa drobné kradnutie legalizovalo. Nech si justícia plní robotu ako vie. Avšak čo na to my - voliči? Ak niet strany bez viny, samozrejme chceme uprednostniť miliónového zlodeja pred miliardovým. K tomu je veľmi potrebné veľmi jasne rozlišovať miliónové a miliardové kauzy. Miliónová kauza, to sa preletí očami, zaregistruje. Novinár nemusí boxovať do zblaznenia, stačí, keď trefnými otázkami vinníka trocha poškvarí, upozorní voličov na ďalšie komárie bodnutie do našej ekonomiky. S komárencami ťažko bojovať, už len mať naraz na zreteli všetky sa snáď ani nedá, ani v deň volieb nie. O to vážnejšie by však človek mal vnímať kauzu miliardovú! Už len keď vidím, že sa deje obchod, pri ktorom je ľahko zapatrošiť miliardu, hneď spozorniem, oveľa viac ako keď sa riešia akési drobné taľafatky. Nebudem predsa čítať až 10 článkov o podozrivom miliónovom obchode a len 15 o miliardovom! Ak sa ukáže, že sa ozaj kradlo v miliardových merítkach, prestávam danú stranu voliť, presviedčam svojich známych, robím čo viem. Moja rozzúrenosť je nutná, zúriť by mal celý politicky gramotný národ. Miliardová kauza - veď to je ako keby sa štyri roky, teda celé jedno volebné obdobie, každý pracovný deň stala jedna kauza za milión! Ako by sme asi vnímali SDKÚ, keby Dzurinda bojoval s novým obvinením z nekalého financovania strany nie raz, ale každý deň? Politika, ktorý vyrába miliónové kauzy častejšie ako si mení ponožky, by sme hneď vyhodili na smetisko - a pritom je to stále menšia zlodejina ako raz spáchať miliardovú kauzu, a potom hoci aj rok čušať. Fakt, že krádež sa stala naraz (a nie postupne počas štyroch rokov) sa nedá brať ako poľahčujúca okolnosť.

Pri sledovaní ekonomických správ sa mnohí s obľubou sústredia iba na prvú cifru sumy a ignorujú nuly, ktoré nasledujú. Nedopusťte, aby dochádzalo k takémuto znehodnocovaniu informácií. Politici kradnú, všetci kradnú. Politika ako taká je svinstvo, niet koho voliť. To je bežné duševné rozpoloženie voliča. Čistá letargia, apatia, nechuť. Čím viac takýchto ľudí, tým viac je jedno, koľko toho kto nakradne, tým viac sa kradne, tým viac čísel poletuje kade tade. Zastavte to. Nedovoľte im to. Šírte osvetu, držte si predstavu o sumách, rátajte nuly za číslami, alebo ako ja: kreslite si grafy. A hlavne, spôsobte svojim známym, aby im padla sánka aspoň o meter, keď zistia, ako naozaj vyzerajú sumy za kauzy, o ktorých počúvajú z médií. Lebo nie je číslo ako číslo.

 

*** KONIEC ***

 

PS: Aby sme neostali korektnosti nič dlžní, pripájame niekoľko vysvetlení a zdrojov.

Použitá metodika: Čísla sú prevzaté z nižšie uvedených zdrojov. Staršie údaje sú prepočítané na eurá pomocou štandardného kurzu. Pri starších údajoch sme dáta (vrátane veľkosti štátneho dlhu) očistili od inflácie s použitím Ineko inflačnej kalkulačky. Krátke vysvetlivky k niektorým položkám v grafoch:

Nástenkový tender: Celková suma o ktorú šlo v tendri, vyhlásenom v máji 2007 na neprístupnej nástenke ministerstva výstavby.

Predraženie mýta: Rozdiel medzi najlacnejšou a vybratou ponukou v tendri na elektronické mýto.

Celkový zisk SDKÚ z predaja domu na Medenej: Peniaze ktoré za predaj nehnuteľnosti utŕžili plus veľkosť dlhu, ktorého sa tým zbavili.

Emisie: Číslo vyjadrujúce, o koľko viac by sme zarobili, keby sme emisie predali Interblue za takú cenu, než za akú predávali Česi. Žiadne ďalšie z káuz súvisiace s emisiami tu zahrnuté nie sú.

Nevysvetlené financovanie SDKÚ: Veľkosť dlhu, ktorý zmizol z účtovníctva SDKÚ.

Tunel Branisko: Kvôli technickým problémom sa stavba predražila. Časť z týchto peňazí sa vraj vyplatila asi siedmim ľuďom za neexistujúce služby. V grafe figuruje odhad tejto sumy.

Cena za 1km PPP diaľnic: Cena za vybudovanie a údržbu priemerného kilometra zo 150 kilometrového úseku rozdeleného do troch PPP projektov. Všetky ostatné odkazy na PPP sa referencujú na tento projekt.

Predraženie diaľnic: Odhad týždenníka Trend, o koľko môžu byť tri vyššie spomenuté PPP projekty predražené.

Optimalizovaná cena PPP: Plná cena, ktorú sme mali platiť za PPP mínus predraženie (viď vyššie).

 

Zdroje:

KváziFicova nahrávka:

http://www.sme.sk/c/5416129/fica-ma-usvedcovat-tajna-nahravka-odmieta-ju.html

http://www.sme.sk/c/5641369/nahravka-o-financovani-smeru-je-starsia.html

 

Emisie:

http://ekonomika.sme.sk/c/5311027/emisie-vam-vratime-sokuje-interblue-group.html

http://ekonomika.sme.sk/c/5267923/fico-uz-interblue-group-dalsie-emisie-nepreda.html

 

Štátny rozpočet:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7386

http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=7386&documentId=3866

 

Diaľnice:

http://ekonomika.sme.sk/c/5309973/ficova-dialnica-cez-ppp-nas-vyjde-na-275-miliard-korun.html

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/pekelne-predrazene-projekty.html

 

Kauza Zmenky:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kauza_zmenky

http://spravy.pravda.sk/ruskove-zmenky-sa-koalicii-nepozdavaju-fcw-/sk_domace.asp?c=A050803_192221_sk_domace_p02

 

Nástenový tender:

http://www.sme.sk/c/4831706/nku-nastenkovy-tender-porusil-zakon.html

http://www.sme.sk/c/4730811/ako-prebiehal-nastenkovy-tender.html

 

Branisko:

http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=1156402

http://www.sme.sk/c/3830372/uradnici-tunelovali-branisko.html

 

Falošní darcovia:

http://spravy.pravda.sk/policia-vypocuva-desiatky-darcov-sdku-dhn-/sk_domace.asp?c=A051229_194127_sk_domace_p02

http://www.fair-play.sk/clanok.php?u=3&u1=4&u2=13&u3=192

 

Zmiznutie dlhu SDKÚ a dom na Medenej:

http://www.fair-play.sk/clanok.php?u=3&u1=4&u2=13&u3=193

http://www.cas.sk/clanok/187476/kauza-financovania-strany-sdku-uz-vysetrovat-nebudu.html

http://www.sme.sk/c/5205621/fico-oprasil-kauzu-sdku.html

 

Hodnoty vynesené v grafoch:

hodnoty na grafoch

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico sa pustil do Bugára. Tridsať rokov sa váľal v parlamente, tvrdí šéf Smeru

Fico nám nevie zabudnúť, že musel skončiť ako premiér, vraví Bugár.

Komentár Petra Schutza

Boj Beblavého blokačnej menšiny

Zostáva len dúfať, že v chráme slovenskej demokracie neuvidíme žiadne násilie.


Už ste čítali?