reklama

Ako neprotestovať proti Gorile

Na to, aký cirkus sa okolo nej robí, je Gorila po finančnej stránke pomerne malým počinom. Navyše, môj osobný názor je, že minimálne čiastočne je nepravdivá (vysvetlím neskôr). Najväčšou Goriľou hrozbou je, že mätie ľudí. Politika sa totiž prezentuje ako bezodné svinstvo, v ľuďoch vzniká pocit frustrácie a fatalizmu. Zabúda sa, že existuje akceptovateľná, vážna, vážnejšia a Ficova miera kradnutia. Všeobecne panuje taká miera znechutenia, že aj inteligentný človek ľahko prepadne pocitu "to je celé v zadku" a v slabej chvíľke dá hlas napríklad 99%-tám. Teda strane, ktorá prináša nulové riešenia a populisticko-deštruktívny program. Strane, ktorá ešte pred vstupom do parlamentu spravila morálne prešľapy, na ktoré si väčšinou netrúfnu ani starí harcovníci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Po finančnej stránke je Gorila menšia vec, ako by si človek na základe plných námestí myslel. Suma všetkých ukradnutých prostriedkov (nielen úplatkov, ale aj toho, o čo sa údajne obohatila Penta) nedosahuje ani toľko, o koľko Ficova vláda obrala štát v kauze elektronického mýta. Pritom v tomto prípade ani nepotrebujeme nejakú Gorilu na to, aby sme vedeli, čo sa zrejme stalo. O tom, že Robert Fico dokázal nášmu štátu pustiť žilou aj oveľa intenzívnejšie, ani nehovorím.

Osobne si myslím, že Gorila skoro určite nie je presná. Môže to byť tým, že sa s niektorými číslami a faktami nejaký horlivec pohral a náročky ich vyfabuloval. Iný dôvod je oveľa prozaickejší - mnohé z Gorilích informácií majú charakter neoverených krčmových rečí: Malchárek tvrdí, že jeho teta z druhého kolena má krokodíla, ktorý si pamätá ako videl že Mikloš si nesie kufrík plný peňazí a pritom si šomre popod fúz: "Pekný NÁKLAD peňazí nám donieslo to Cargo.."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najvýraznejší príklad takýchto 'nepresností': Paroplynový cyklus [1]. Pre tých, ktorí nevedia, stručne vysvetlím, o čo ide. Paroplynový cyklus v odhadovanej cene 150-200 miliónov eur sme predali Pente s výraznou zľavou - za asi 70 miliónov eur. Keď sa to takto povie, vyvoláva to chuť hodiť si nejakým tým vajcom. Ale pozor! Ako vznikla "odhadovaná cena 150-200 mil. eur?" Toto číslo pochádza z Gorily a je to presne 'krčmová informácia' o akej hovorím vyššie. Paroplynový cyklus za 70 mil. Penta nezískala ako darček od nejakého politického mecenáša! Práve naopak, Pente sa podarilo vyhrať pomerne krutý tender, do ktorého bolo podaných 7 ponúk. Tieto ponuky pomerne konzistentne určujú trhovú cenu paroplynového cyklu niekde medzi 50-70 mil eur. Žiadna firma nebola pre príliš nízku cenu zo súťaže vylúčená (podľa vzoru Mýtneho tendra). Tender bol riadne zverejnený (žiadna nástenka na mínus druhom poschodí za nápisom "pozor leopard" podľa vzoru SNS). Ponuka Penty vyhrala jednoducho preto, lebo bola jedna z najlepších, možno úplne najlepšia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslíte si, že všetkých 7 "veľkých hráčov" sa dohodlo, že Paroplyn kúpi Penta a zvyšných 6 ponúk bolo v konkurze nastrčených? Samozrejme, paranoi sa medze nekladú. Ale len tak pre porovnanie, pri Mýtnom tendri, boli v hre len 4 firmy a dohodnúť sa im nepodarilo. Preto, keď chcel Fico dať zákazku 'svojim', musel vytiahnuť tromfy ako bolo vylúčenie troch lacnejších ponúk pre 'príliš nízku cenu' [2]. Pri privatizácii SPP ostali nakoniec v tendri len dve firmy a ani tie sa nevedeli dohodnúť. Dohoda 7 veľkých hráčov sa mi preto javí ako sci-fi. Treba sa zmieriť s tým, že systém občas funguje aspoň zhruba správne, veľké firmy nie sú vynálezom Pekla a nesnažia sa spolu s Aštarom Šeranom ovládnuť svet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Protesty sú škodlivé: vymývajú ľuďom mozgy

Netvrdím, že to je nutne zámer organizátorov, ale deje sa to. Na protestoch sa nedozviete snáď jediný fakt. Na protestoch sa robí čo? Predsa skanduje! Šibrinkuje s rapkáčmi! Hádžu sa banány / vajíčka / hocičo na čo majú pravé akciu v Tescu. Odvážnejší si môžu s pocitom "správňaka" z akčného filmu skúsiť vodné delo a tí, ktorým leží osud vlasti najviac na srdci môžu hodiť dlažobnou kockou do policajta.

Ešte aj rečníci na protestoch sa ako keby pridŕžali hesla: "Prázdny a štvavý blábol, ktorý môžeš povedať dnes, neodkladaj na zajtra." A tak donekonečna počúvame o tom, ako je Penta zlá, Dzurinda zlý a ako to treba spraviť celé inak. Keď vystúpi Samo Trnka, počúvame to v humornom prevedení. Keď vystúpi Zuzana Wienk, počúvame to v maximálne chaotickom prevedení s dôrazom na Hedvigu Malinovú. Keď hovorí Lucia Gallová, nepočúvame, lebo nie je nič rozumieť. Všetky vystúpenia majú ale spoločný základ: "oklamali vás, kričte fúúj, chcite veci INAK!"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Organizátori spísali Desatoro požiadaviek, ktoré chcú presadiť. Keď z toho odfiltrujeme irelevantné, nesplniteľné a neokontrolovateľné požiadavky, redukuje sa 10 bodov na "Vyšetrite to, lebo budeme zlí!", čo nie je až taká tragédia. Akurát, že občiansky tlak na niečo ako je 'vyšetrenie' sa vyvíja veľmi ťažko. Veď čo ak sa teraz bude nejakú chvíľu 'akože vyšetrovať' a bude sa čakať, kým sa na všetko zabudne. Ak by sa náhodou nezabudlo, nájdu sa jeden-dvaja obetní baránkovia, ktorí sa rituálne politicky popravia a politici (ktorí si v budúcnosti budú pri podobných akciách dávať oveľa lepší pozor) na tlačovke hrdo prednesú: "Ale sme to vyšetrili, čo!" Ak si myslíte, že na základe Gorily odsúdia Dzurindu, Fica či Mikloša tak na to rovno zabudnite, veď títo sa v spise skoro ani nevyskytujú. Celé je to smutné tým, že tie protesty mohli niečo zmeniť k lepšiemu, no nezmenili.

Je Gorila pravdivá? Ak nie, prečo sa s vyšetrovaním robia také obštrukcie?

Jasné že sa kradlo! Prečo si to myslím? Pretože v drvivo-drvivej väčšine štátnych zákaziek sa nejakým spôsobom kradne! Stop naivite! Samozrejme, ani Penta ani politici nemôžu prísť teraz s obhajobou: "Gorila je nepravdivá, tvrdia že sme podplácali 100 miliónmi, a my sme pritom dali SDKÚ iba 2, veď inak by sme tú zákazku neboli dostali, všetci to takto robia, chápete." Všetci teraz musia hrať 100% čistých. Preto sa vykrúcajú ako to len ide, jedna lož podmieňuje druhú a nakoniec z toho celého vzniká jeden veľký absurdný a neuveriteľný zlepenec [3].

V každom trochu väčšom obchode so štátom sa kradne / podpláca / kľučkuje v spleti neprehľadných zákonov! Ak mi neveríte, poobzerajte sa po svojom okolí, spýtajte sa hocikoho kto pôsobí v ľubovoľnej firme, ktorá robí štátne zákazky (pokojne aj mimo SK). V rôznych mierach je to tak v každej krajine. Preto ak sa vám nechce na inú planétu, začnite si radšej klásť tie správne otázky: Koľko sa kradlo? Okrem toho, že cenu zrejme umelo navýšili o 10%, čo sme za naše peniaze vlastne dostali? A podobne.

A čo s voľbami?

Politika vždy bola a vždy aj bude o voľbe menšieho zla a každý, kto vám tvrdí opak, naháňa ovečky pre svoju novozaloženú stranu. V hre je priveľa peňazí na to, aby politika mohla byť čistá. Iróniou je to, že keby sme my - občania systematicky volili vždy menšie zlo, za chvíľu by tu existoval pomerne dobre fungujúci štát. Voľbou menšieho zla by hneď vymizli najväčšie zlodejské esá súčasnosti - HZDS, SNS a SMER. Zvyšné strany by sa zrazu ocitli pod tlakom - ak niečo nespravíme, budeme tu za najväčších zlodejov! Za 3 volebné obdobia by sa politická scéna výrazne prečistila. A takto? Koľká to irónia, v duchu volania po čistote, pustíme do vlády SMER. O tri volebné obdobia tu bude skôr krajina Grécku podobná, než funkčný štát [4].

Protesty proti Gorile majú podľa mňa negatívny efekt - vzbudzujú v ľuďoch toľko znechutenia, že pomýlení a otupení voliči omylom uprednostňujú veľkých zlodejov pred malými, uprednostňujú mafie a gaunerov pred poloslušnými stranami kde sa občas mihnú aj rozumné riešenia alebo štátny tender, v ktorom ide aj o niečo iné, ako ukradnúť čo najviac.

Veď čo už len vyriešili samotné protesty proti Gorile? Na Prezidentský palác sme nakydali vitamíny, na budovu SDKÚ bielkoviny a pár desiatok ľudí v tej zime prechladlo. Nič viac. Keby sme boli postupovali systematicky, mohli sme dosiahnuť mnoho: Čo tak odstúpenie Harabina? Alebo vymenovanie Čentéša na miesto generálneho prokurátora? Alebo, aby sa zmluvy so štátom NAOZAJ zverejňovali na internete! [5].Na tieto veci bol potenciál, ľudí aj ľudského odhodlania bolo dosť. Premrhali sme ho, skandovaním za hlúpe a nezmyselné požiadavky sme si poistili, aby politici nespravili nič.

O pár dni budú voľby. Plní spravodlivého hnevu, "ich" nebudeme voliť, aby sme "ich" vytrestali. K moci sa dostane SMER a protestujúci proti Gorile si povedia: tak "im" treba. ******* KONIEC *******

Poznámky:

[1] aby ste si nemysleli, že vyťahujem nejakú drobnosť, Paroplynový cyklus je finančne jedna z najväčších položiek v celej Gorile. späť

[2] LOL. späť

[3] exemplárny príklad: Eduard Maták (za Pentu) v rozhovore pre SME predniesol: "Ja a ani firma sme však nikdy neboli v pozícii svedka alebo aktívneho účastníka čohokoľvek, čo by malo prvky korupčného správania." Človek nemusí vedieť o Gorile skoro nič na to, aby vedel, že keby bol pán Maták v tú chvíľu pripojený na detektor lži, tak po tomto vyhlásení by ten prístroj museli znovu nakalibrovať. späť

[4] Niektorí moji optimistickí kamaráti tvrdia, že dobre Ficovi tak, aspoň naplno pocíti dôsledky svojich populistických politík. Žiaľ, nezdieľam úplne tento optimizmus. Pozrite sa na Maďarov - Orbán sa relatívne drží. Čo na tom, že doviedol krajinu na hranicu krachu, keď dokáže meniť ústavu, ovládnuť / zakazovať médiá, má dosadených svojich ľudí vo väčšine dôležitých úradoch. Fidesz je stále najpopulárnejšou stranou . Ešte zaujímavejšie je, že kým Fidesz nezačal robiť pre Maďarsko vyslovene deštrukčné kroky, tak im preferencie dlho stagnovali bez výraznejšieho poklesu. Analogicky, ak celý efekt Ficovho bačovania najbližšie 4 roky má byť to, že pri ďalších voľbách bude na koalíciu potrebovať aj 99% a Noriku, tak balím kufre. späť

[5] Ak si myslíte že s tým Čentéšom je to len nedôležitá formálna otázka, spomeňte si, ako tento človek vadil toľkým politikom, a to nie len SMER-ákom ale napríklad aj mnohým z SDKÚ. Čo sa týka zverejňovania zmlúv na internete, tak ak ste nezachytili, štátne inštitúcie a samosprávy chvíľu museli svoje zmluvy zverejňovať na internete. Bolo to jedno z najlepších protikorupčných opatrení vlády Radičovej. Ficovci sa ho síce snažili všemožne zastaviť, samozrejme, pekne v tichosti, no našťastie sa im to nepodarilo. V zahraničí sme si týmto tiež vyslúžili nemalý obdiv - ak sa nemýlim, tak sme boli prví komu sa podarilo čosi takéto zaviesť do praxe. Skrátka, bolo to skvelé nariadenie, ktoré prinášalo výsledky a mohlo mnohé vyriešiť, nebyť toho, že sa z hlúpeho a alibistického dôvodu začalo ignorovať. späť

Tomáš Kulich

Tomáš Kulich

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Postdoktorand na matfyze. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu